Jak dobrać kolor okien PCV do budynku?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 2nd październik 2020
| 424 wyświetleń

Dobór kolorystyki okien to nie lada wyzwanie dla właściciela budynku. Przed takim dylematem stoją zarówno inwestorzy budujący nowy dom, jak i użytkownicy wymieniający starą stolarkę okienną. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane kolorystycznie okna PCV, które cechują się gładką lub imitującą drewno fakturą. Jakie odcienie możemy wybrać do swojego domu i jak najlepiej dopasować je do stylu elewacji oraz pokrycia dachowego?

Szeroki wybór kolorystyki okien PCV

Każda decyzja o zakupie konkretnych okien PCV powinna być oparta o ich staranny dobór pod kątem obecnej lub planowanej kolorystyki budynku. Barwa ramy musi bowiem pasować zarówno do odcienia dachu i elewacji, jak i zastosowanych elementów ozdobnych – dekoracyjnej podmurówki, okładziny we wnękach czy też kostki brukowej prowadzącej do drzwi obiektu. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup okien PCV w kolorze bieli. To uniwersalna tonacja, która będzie doskonale współgrać z pozostałymi materiałami wykończeniowymi wewnątrz i na zewnątrz domu. Wiele osób decyduje się także na okna PCV w okładzinie imitującej fakturę drewna w jasnym bądź ciemnym odcieniu. Niekiedy w ofercie zobaczymy także ramy z powłoką metaliczną bądź barwione na nietypowe kolory, które spełnią potrzeby nawet najbardziej wymagających inwestorów. Jak najlepiej dobrać je do całokształtu budynku?

Dobór koloru okien do wyglądu budynku

Wybierając okna PCV z tej strony do swojego domu, powinniśmy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć z ich pomocą. Jeżeli zależy nam na wizualnym ociepleniu wnętrza, zdecydujmy się na ramy w okleinie drewnopodobnej, które sprawią, że budynek będzie prezentował się przytulnie i komfortowo. Chcemy podkreślić nowoczesny charakter obiektu? Zastosujmy okna PCV w odcieniu szarości lub grafitu, pamiętając o sprawdzeniu, czy będą one pasować do kolorystyki dachu i elewacji. Obawiamy się, że nowe ramy nie będą komponować się z już istniejącymi elementami wykończenia? Wybierzmy model o barwie neutralnej bieli, który stanie się dyskretną ozdobą budynku. Kupując okna PCV miejmy na uwadze, by ramy o intensywnej barwie zestawiać ze stonowaną kolorystyką ścian, a modele o wyważonej tonacji dobierać do elewacji czy sufitu o mocnym zabarwieniu. Pamiętajmy także, że możemy zdecydować się na wersje o odmiennej barwie po obu stronach okna, co w niektórych przypadkach może nieco ułatwić ich wybór.

Wybór koloru nowych okien PCV wymaga całkiem sporo zachodu. O ile tylko nie zdecydujemy się na uniwersalną biel, zapewne wiele czasu spędzimy, dopasowując kolorystykę ram do elewacji, dachu czy wykończenia wnętrz w swoim domu. Wysiłek ten odpłaci się jednak doskonałym wyglądem całego budynku, który będzie cieszył nasze oczy przez wiele lat.