Jak dopasować kolor rynny do dachu – krótki poradnik
Autor: Michał dnia 10th czerwiec 2020
| 764 wyświetleń

Rynny spełniają przede wszystkim funkcję praktyczną i użytkową – dbają o odwodnienie dachu. Główną wagę przywiązuje się do tego, z jakie materiału wykonane są rynny i jak długą nam posłużą. Warto jednak zadbać o to, by rynny idealnie komponowały się z naszym dachem i elewacją. To wzmocni efekt wizualny naszego domu i wyróżni go z otoczenia.

1. Najbezpieczniejszy wybór – białe, czarne i szare rynny

Sprawdzonym tłem, do którego pasuje większość kolorów jest biała elewacja. Najważniejsze jest, aby barwy nie zlewały się ze sobą, dlatego wybór ciemnych kolorów jest w tym wypadku bardzo korzystny. Gdy pokrycie dachowe jest w kolorze czarnym, to pozwala ono wyeksponować sąsiadujące z nim barwy. Tym samym podkreśla ich intensywność. W tym wypadku świetnie sprawdzą się rynny ciemnoczerwone, białe i miedziane. Kiedy dominującymi kolorami na zewnątrz domu są szarości, bez problemu dobierzemy do nich białe, miedziane czy grafitowe rynny. Właściwością koloru szarego jest wydobycie na pierwszy plan intensywnych barw.

2. Jaki kolor rynny do czerwonego dachu

Kolory dachu czy elewacji w mocniejszym kolorze wymagają innych rozwiązań. Jeśli zależy ci na tym, by rynny plastikowe nie wyróżniały się na tle dachu, a stanowiły spójną całość – wybierz rynny w kolorze dachu. Do ceglastego dachu idealne będą rynny ceglaste. Jeżeli chcesz zaznaczyć kontur dachu i nieco go przyciemnić wybierz rynny w kolorze brązowym. Będą idealnie komponowały się z ceglastym kolorem dachu. Jeżeli chcesz wydobyć ceglasty kolor dachu postaw na czerwone rynny . Dodatkowo podkreślą wyrazistą, rzucającą się w oczy kolorystykę pokrycia dachowego.

3. Jak dbać o rynny

Oprócz dobro koloru rynien, warto także wiedzieć jak o nie dba, by służyły nam długo. Odpowiednio działający system rynnowy jest w stanie skutecznie odprowadzić wodę opadową z dachu, wtedy, kiedy jest szczelny i woda może swobodnie przez niego przepływać. Jeżeli chcemy aby rynny funkcjonowały tak jak należy, trzeba je czyścić i konserwować. Rynny powinno się czyścić dwa razy w roku. Jesienią, po opadnięciu liści z drzew oraz na wiosnę, wraz z nadejściem roztopów. Czyszczenie rynien można wykonać za pomocą szczotek, specjalnych wyciorów lub po prostu spłukać wodą pod dużym ciśnieniem. Pamiętajmy, że nie należy skrobać, ani drapać rynien ostrymi narzędziami, ponieważ uszkodzić można ich powłokę ochronną. Podczas wiosennego przeglądu zawsze powinno się sprawdzić szczelność orynnowania. W przypadku stwierdzenia nieszczelności należy je odpowiednio zabezpieczyć. Służą do tego celu uszczelniacze kauczukowe, silikonowe lub bitumiczne.

4. Akcesoria ułatwiające czyszczenie rynien

System rynnowy warto wyposażyć w kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z nich są koszyczki osłaniające wloty do rur spustowych. Zatrzymają liście, igiełki, szyszki i inne śmieci mogące spływać rynnami wraz z wodą i zatykać rury spustowe. Kupić też można specjalne siatki z tworzywa, które osłaniają od góry rynny. Śmiecie zatrzymują się wtedy na ich powierzchni i nie wpadają do środka. Aby uniknąć zamarzania wody w rynnach i tworzenia się lodowych zatorów w rurach, istnieje możliwość zamocowania kabli grzejnych. Po włączeniu prądu będą one roztapiać lód. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://www.rafil.pl/jak-dobrac-kolor-rynny-do-dachu-porady-i-inspiracje/