Kolory elewacji dla małych domów jednorodzinnych – 3 top pomysły
Autor: Michał dnia 2nd październik 2020
| 666 wyświetleń

Elewację domów jednorodzinnych o małej powierzchni, warto zaaranżować tak, aby optycznie powiększyć budynek. Powinna być ona dopasowana również do otoczenia domu oraz ukryć jego mankamenty. Jasne i zimne kolory w doskonały sposób wyeksponują bryłę budynku i wyróżnią go z otoczenia. Bardzo dobrze sprawdzą się w domach parterowych bez względu na ich stylistykę. Dodatkiem do chłodnych odcieni będą odcienie pastelu, którymi można podkreślić np. element fasady. Dobrym pomysłem jest podzielenie budynku pastelami. Pastelowa barwa może oddzielić gospodarczą część domu od mieszkalnej. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie jasno-żółtej elewacji. Sprawi ona, że dom sprawi wrażenie rozświetlonego, a zarazem przytulnego. W małych domach, które mają nowoczesny charakter najlepiej zastosować zimne kolory elewacji. Niech w tym wypadku główną rolę odgrywają szarości. Szarość nada bryle budynku elegancji i nowoczesności.

Modne kolory elewacji domów – jak dobrać kolor elewacji

Dobierając kolor elewacji, należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy. Chodzi tu o kolor dachu, ogólną stylistykę budynku, a także krajobraz wokół obiektu. Zasadą stało się, że do domów o klasycznym charakterze wybiera się elewację w stonowanych i delikatnych kolorach. Będą to: żółcienie, biel, beże czy jasne brązy. W przypadku domów nowoczesnych, nie posiadających ozdobnych detali czy wytwornych elementów, można poeksperymentować z kolorami. Kolor elewacji powinien tworzyć spójną całość z kolorem dachówki. To właśnie do dachu, należy dobrać odcień farby, którą pomalujemy elewację. Do szarych dachówek można wybrać ,,odważniejsze” barwy. Dachówki czerwone natomiast, świetnie skomponują się z jasnymi kolorami. Kolejnym, bardzo istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy doborze koloru elewacji jest krajobraz wokół budynku. Ściany domu powinny współgrać z jego otoczeniem. Jeśli budynek znajduje się w lesie, warto wybrać kolory, które swobodnie wkomponują się w zieloną przestrzeń. W wypadku, kiedy dom znajduje się w mieście, należy pamiętać o tym, by kolory jego ścian nie były zbyt rzucające się w oczy. Nie powinny sprawiać wrażenia ,,agresywności”. Żywymi barwami lepiej podkreślić mały element bądź detal budynku.

Elewacja domu jednorodzinnego – dobór koloru do fasady

W tym wypadku należy się kierować zasadą, że budynek nie może sprawiać wrażenia ,,przytłaczającego”. Warto tutaj kierować się umiarem. Kiedy kolory elewacji są ciemne warto je połączyć z jaśniejszą dachówką. Powinny one również idealnie wkomponować się w otaczające otoczenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż bardzo ciemny kolor elewacji wpływa na temperaturę wewnątrz budynku – w zimę jest chłodniej, a w lato cieplej. Nierzadko naprężenia termiczne prowadzą do pękania tynku. Dzięki umiejętnemu doborowi koloru elewacji, da się optycznie powiększyć budynek. Stanie się tak, gdy wyższa kondygnacja zostanie pomalowana jaśniejszym kolorem. Ramy drzwiowe i okienne również warto wybrać jaśniejsze. Nada to domowi elegancji i dobrego smaku. Dobrym pomysłem jest zastosowanie na jednym budynku, góra dwóch lub trzech kolorów. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/najlepsze-kolory-elewacji-dla-malych-domow-jednorodzinnych