Kolory elewacji domów w stylu Hampton
Autor: Michał dnia 27th wrzesień 2020
| 540 wyświetleń

Styl Hampton wywodzi swoją nazwę od miasta Hampton położonego na wschodnim końcu Long Island. Ta położona niedaleko Nowego Jorku nadmorska miejscowość słynie z pięknych willi w których bogaci nowojorczycy spędzali wakacje. Było to miejsce odpoczynku od hałasu i życia w nieustannym pędzie wielkiego, betonowego miasta. Na Long Island królowały za to morze, piaszczyste plaże i eleganckie, w sposób nienachalny i swobodny, wille jej zwykle sezonowych mieszkańców. Z czasem wygląd tamtejszych domów zaczął inspirować ludzi z innych części Stanów Zjednoczonych. Następnie pojawił się w Europie, a ostatnimi czasy powoli odnajduje swoich zwolenników także w naszym kraju.

Kolory stylu Hampton

Styl ten inspirowany jest w swej pierwotnej formie przede wszystkim otaczającym tamtejsze miasteczka krajobrazem – woda, piaszczyste plaże, lekka, wypłowiała na słońcu roślinność. Wiatr przepełniony solą niosący ze sobą zapach lata i wakacji, błogiego odpoczynku z dala od zatłoczonego Nowego Jorku. Z tej właśnie przyczyny dominują w nim takie, a nie inne kolory:

  • <li<Biały – styl ten charakteryzuje się upodobaniem do przestrzeni jasnych i czystych. Biel dodaje również lekkości, delikatności. Jest ona bazą dla wszystkich pozostały barw, które poza nielicznymi mocniejszymi akcentami, wykorzystywane są w swoich jasnych, mocno rozbielonych odcieniach.
  • Beżowy – delikatny, symbolizujący drobny piasek jasnych plaż, przysychających trzcin, działanie słońca, które dotyka wszystko w zasięgu naszego wzroku.
  • Blade szarości – wprowadzą łagodny nastrój.
  • Lekki brąz – i kolory kawałków drewna wyrzucanego na brzeg.
  • Niebieski – kolor morza, blade błękity, z domieszką bieli i szarości. Niech tworzy również mocniejsze akcenty. Wykorzystany może być granat i kolor turkusowy. Zainspirujmy się również letnim niebem.

Dom w tym stylu musi przywodzić nam na myśl beztroskie wakacje w nadmorskiej miejscowości. Zanurzone nie tylko w prostocie miejsca ale również dostatku i elegancji. Powinien sprzyjać odpoczynkowi, napełniać nas błogim spokojem, harmonią, a w tym wszystkim być komfortowy i praktyczny.

Elewacja w stylu Hampton

Jeśli chcemy by nasz dom już od zewnątrz przenosił nas w błogie klimaty urlopowej Long Island zadbajmy o pięknie zainspirowaną tym stylem elewację, charakterystyczną, kojarząca się z amerykańskimi filmami sprzed lat opowiadającymi jeszcze starsze historie. Głównym elementem jest wykorzystanie znacznych ilości drewna. Dom często okolony jest podwyższonymi i zadaszonymi gankami i tarasikami do których prowadzą schody, a wszystko zabezpiecza barierka, elementy wykonane oczywiście z drewna. Na ściany koniecznie drewniane deski albo siding w rozbielonych błękitach, szarościach czy beżach, koniecznie w towarzystwie bieli. Niech w kolorze białym wystąpią narożniki, podsufitki i elementy dekoracyjne elewacji. Na zewnętrznych ścianach niech zagoszczą stylizowane lampy. Trójkątne zwieńczenia dachu są prostym acz eleganckim elementem zabudowań w tym stylu.

 

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolory-elewacji-domow-w-stylu-hampton-zainspiruj-sie