Czy pielęgnacja betonu ma wpływ na jego wytrzymałość?
Autor: Michał dnia 20th sierpień 2019
| 273 wyświetleń

pielęgnacja betonu latem

Wiele osób niestety nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, jak bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja betonu. Tymczasem ma ona wpływ na to, jak dany beton będzie się zachowywał przez następne lata. Beton jest podstawą każdego domu czy też garażu, bowiem to właśnie z niego powstają fundamenty, na których opiera się cała konstrukcja. Zależy od niego zatem naprawdę wiele i warto mieć tego świadomość. W Polsce można mówić o pielęgnacja betonu ze względu na pory roku. Dlatego też wyróżnia się pielęgnację betonu latem oraz zimą. Czym się taka pielęgnacja pomiędzy sobą różni?

Pielęgnacja betonu latem a zimą

Pielęgnowanie betonu latem oraz zimą, zdecydowanie bardzo się od siebie różni. Przede wszystkim mamy tutaj do czynienia z dwiema rodzajami temperatur. Zimą potrafią być one naprawdę bardzo niskie, latem natomiast wysokie. Latem problemem jest to, iż beton przy tak wysokim temperaturach, bardzo szybko schnie. Jeśli nie zapewni mu się odpowiedniej wilgotności, wówczas proces wiązania betonu niestety nie przebiegnie prawidłowo. Dlatego też tak bardzo ważne jest utrzymywanie go w odpowiedniej wilgotności, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury woda z takiego betonu cały czas odparowuje. Jak taką wilgotność utrzymać? Oczywiście stosując odpowiednie nawodnienie. Można taki beton polewać ręcznie wodą, jednak nigdy nie powinno być to polewanie zbyt silnym strumieniem czy też pod wysokim ciśnieniem. Beton na samym początku jest bowiem bardzo plastyczny, dlatego też mogą powstać w nim różne odkształcenia. Powinniśmy zatem jedynie lekko zraszać go wodą i robić to dość regularnie. Warto również pamiętać o tym, iż woda nie może być zbyt zimna. Gorący beton i zimna woda prowadzą do szoku termicznego, podczas którego beton niestety może popękać. Zimą natomiast pielęgnacja wygląda nieco inaczej. Warto korzystać z odpowiednich cementów do przygotowania całej mieszanki betonowej, by była ona bardziej odporna na czynni atmosferyczne. Cementy, które mają wysokie ciepło hydratacji bądź też małe zapotrzebowanie na wodę, sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Natomiast w temperaturze od 5 do 10 stopni, idealnym zabezpieczeniem betonu okaże się folia bąbelkowa.

Czy beton należy polerować?

Gdy beton wyschnie, oczywiście dobrze jest postawić na jego odpowiednią pielęgnację i wypolerować go. Można użyć w tym celu szlifierki, a następnie preparatów impregnujących beton. Dzięki temu będzie on wygładzony i pozbawiony wszelkich niedoskonałości, które mogły powstać w trakcie wylewki czy też późniejszej pielęgnacji. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.rafil.pl/farba-impregnat-czy-zywica-jak-skutecznie-zabezpieczac-beton/