Czy wykonanie hydroizolacji balkonu jest konieczne?
Autor: Michał dnia 30th październik 2020
| 168 wyświetleń

Balkon to miejsce na którym bardzo chętnie spędzamy czas, szczególnie latem. Można tam bowiem wypocząć, ochłodzić się letnim porannym wiatrem, poczytać książkę. By jednak móc z tego wszystkiego w pełni korzystać, najpierw trzeba oczywiście odpowiednio taki balkon wykonać, łącznie z jego hydroizolacją. Wiele osób niestety zapomina obecnie o tak ważnym elemencie co przekłada się na to, że ich balkony w krótkim czasie niszczeją. Hydroizolacja balkonu jest bowiem jego warstwą zabezpieczającą, która sprawia, że płyta betonowa nie koroduje, ani nie degraduje, dlatego nie powinniśmy pomijać tego etapu prac.

Dlaczego hydroizolacja jest ważna?

Beton kojarzy nam się z bardzo trwałym i niezwykle wytrzymałym materiałem. Trzeba oczywiście przyznać, że tak właśnie jest. Jednak woda to czynnik atmosferyczny, z którym beton nie do końca sobie dobrze radzi. Pod wpływem penetracji wody oraz nadmiernej wilgoci zaczyna on korodować oraz niszczeć. W przypadku gdyby płyta balkonowa została przez nas wyłożona tylko i wyłącznie płytkami, prawdopodobnie woda już w pierwszych miesiącach zaczęłaby niszczyć beton. Gdy się do niego dostanie, oddziałuje na nią również temperatura. Woda w betonie latem zatem bardzo się nagrzewa, zimą natomiast zamarza. To wszystko rozsadza konstrukcję płyty. Z tego też względu hydroizolacja jest tak ważnym etapem budowania balkonu.

Jak wykonać hydroizolację balkonu?

Czy łatwo jest wykonać samodzielnie hydroizolację balkonu? Nie jest to z pewnością tak bardzo skomplikowana praca, abyśmy nie byli w stanie jej podołać. Na samym początku musimy zadbać o to, aby balkon posiadał odpowiedni spad do zewnątrz. Dzięki temu woda będzie z niego spływała, a nie zatrzymywała się. Płyta balkonowa zawsze jest równa, ale spad można wykonać z mieszanki betonowej. Gdy już go wykonamy, możemy przejść do kładzenia warstwy izolacyjnej.

Dziś bardzo często korzysta się ze szlamów mineralnych, które mają świetne właściwości jeśli chodzi właśnie o izolację balkonu przed wodą. Można je nakładać przykładowo pacą czy też wałkiem. W rogach pomiędzy ścianą a płytą balkonu, powinny zostać umieszczone specjalne taśmy izolacyjne. Na nich natomiast później wykonywany jest cokół z płytek ceramicznych, zabezpieczanych dodatkowo produktami uszczelniającymi. Na szlam mineralny po około 12 godzinach, można kłaść już płytki ceramiczne. Jeśli chcemy znaleźć wysokiej jakości produkty do wykonania takiej pracy, to bez wątpienia warto zajrzeć do tego sklepu budowlanego: https://matbau.com/sklep/produkty/tarasy-balkony-lazienki-baseny/. Posiada on szeroki asortyment.