Czym najlepiej wykończyć ściany -poradnik
Autor: Michał dnia 20th kwiecień 2019
| 303 wyświetleń

wykańczanie ścian

Ściany o idealnie gładkiej powierzchni to podstawa aranżacji każdego wnętrza. Nie tylko tego o typowo wizerunkowym charakterze, ale również praktycznego schowka czy spiżarni. Inni tam nie zaglądają, ale ładnie wykończone pomieszczenie będzie regularnie poprawiało samopoczucie użytkownikom. Zanim jednak przyjdzie czas na delektowanie się widokiem, trzeba wybrać odpowiednią metodę wyrównania ściany oraz przygotowania jej do malowania. Ta z kolei w znacznym stopniu zależy od obecnego stanu powierzchni.

Regips co to jest i kiedy go zastosować?

Branża budowlana chętnie korzysta z płyt gipsowo-kartonowych. Zwłaszcza podczas remontowania wiekowych budynków. Na stare, popękane ściany najlepszym rozwiązaniem jest regips co to znaczy pokrywać je tynkami, wiedzą tylko doświadczeni fachowcy. Duże nierówności trudno zakryć nawet najlepszą zaprawą. To działanie zniechęcające także przez spore ryzyko pojawienia się pęknięć w niedługim czasie po zakończonej pracy. Co jednak ważniejsze, płyty gipsowo-kartonowe pozwalają zakryć nierówności ścian. Wystarczy zamontować profile, a następnie umieścić w nich regips co to za rozwiązanie pytają sprzedawców także laicy remontowania. Wiele osób podejmuje się odnowienia wnętrz na własną rękę. Im szczególnie płyty g-k mogą przypaść do gustu. Ich powierzchnia jest przygotowana do pokrycia farbą, choć przyda się też wcześniejsze gruntowanie. Łączenia i ubytki wymagają co prawda zastosowania zaprawy, ale nie jest to jakieś szczególnie skomplikowane zadanie.

A może jednak tynki wykończenie ścian tradycyjną metodą

Doświadczony budowlaniec zgodzi się, że każdą ścianę da się doprowadzić do porządku. Nawet jeżeli liczy sobie kilkadziesiąt lat, a jej stan pozostawia aż nazbyt do życzenia. Potrzeba na to po prostu więcej czasu, a często i środków. Do wykonania pracy mogą posłużyć różne tynki wykończenie ścian także w tym wypadku dostosowuje się do aktualnych potrzeb. To metoda zajmująca nieco więcej czasu, ale pozwalająca wykorzystać już posiadane części pomieszczenia. Tynki sprawdzają się w otoczeniu o znacznym poziomie wilgoci, którą są w stanie gromadzić i oddawać w zależności od bieżącej sytuacji. Pozostają odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w razie powstania ubytków łatwo je wypełnić. Na jakość wykończenia ściany w znacznym stopniu wpływa też profesjonalizm wykonującej je osoby. W przypadku tynków lepiej zdać się na doświadczonego fachowca, ktoś bez praktyki w zawodzie nie uniknie zapewne błędów. Niestety, bywają one kosztowne i czasochłonne. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/regips-czy-tynk-porownanie-rozwiazan-wykonczenia-scian