Drewno we wnętrzach – poradnik
Autor: Michał dnia 1st czerwiec 2018
| 405 wyświetleń
różne odcienie drewna

Urządzanie domu drewnianym wyposażeniem może i jest stylowe, ale z pewnością nie należy do najłatwiejszych rozwiązań. To wszystko wina różnego rodzaju odcieni drewna i jego rozmaitych słojów. O ile krzesła i stoły do jadalni, czy salonu można dostać w jednakowym kolorycie, to dostosowanie do nich mebli, boazerii, czy paneli będzie nie lada wyzwaniem. Jak w takim razie posługiwać się drewnem we wnętrzach i łączyć jego odmiany?

Postaw na różnorodność

Nastały czasy, w których rustykalność łączy się z nowoczesnością, a zestawienie matowości z połyskiem nie jest czymś dziwnym. Mimo że urządzanie drewnem cechuje się dziś dużą swobodą, to należy uważać, by w nadmiarze wolności nie popełnić designerskiego foux pas. Pierwszym zaleceniem jest ograniczenie się do 2-3 różnych rodzajów drewna w jednym pomieszczeniu, choć dobrze tę zasadę zastosować w całym domu. Po drugie nie zbyt fortunnym połączeniem będzie ton żółty z czerwonym oraz zielony z czerwonym.

Stosowanie kontrastów jest wyrazem odwagi i wyczucia stylu projektanta. Jednak warto z nich korzystać również dlatego, że drewno białe i czarne pasują do wszystkiego. Ponadto jednoczesna kompozycja elementów jasnych i ciemnych jest bardzo popularna. Odstępstwem może być również zakup stołu, który zlewa się z deskami podłogowymi. Przecież zawsze można zaopatrzyć się w dywan, który podkreśli różnicę między meblem a posadzką.

Jak podkreślić i ujednolicić odcień drewna

Zdarza się, że odcień drewna dwóch różnych zamówionych rzeczy nie będzie do siebie pasował. Dzieje się tak zwłaszcza, przy zakupach online, gdy zdjęcia nie zawsze oddają rzeczywisty obraz produktu. Poza tym drewno po czasie blaknie i traci dawną wyrazistą barwę. Jak rozwiązać takie sytuacje? W obu przypadkach można zastosować bejcę do drewna dostępną w różnych wariantach. Dobrym połączeniem może być np. orzech amerykański z szarym antracytem.

Ponadto warto zabezpieczyć drewniane powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi i podkreślić ich klasę. Można to zrobić przez impregnację, czy lakierowanie. W zależności od stylu pomieszczenia można zastosować lakier bezbarwny matowy, półmat, połysk lub wysoki połysk. Jest to dobre rozwiązanie, by wprowadzić do pomieszczenia spójność i odrobinę świeżości.

Odcienie drewna – o czym pamiętać

Przede wszystkim o tym, że nim zamówi się piękne drewniane meble, to należałoby wcześniej wybrać odcień podłogi. Stoły, krzesła, komody, kredensy powinno się wybierać pod ton podłogi, a nie na odwrót. Drewno jest ciepłym i stylowym materiałem, jednak jego nadmiar w wyposażeniu wnętrza może nieco przytłaczać. Warto więc pamiętać o umiarze nie tylko w przypadku kolorytu, ale również w ilości drewnianych elementów. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-laczyc-rozne-odcienie-drewna-we-wnetrzach