Gładź bezpośrednio na beton – poradnik
Autor: Michał dnia 12th lipiec 2019
| 814 wyświetleń

gladź gipsowa na beton

We wszystkich poradnikach, jakie można znaleźć w internecie na temat zasad stosowania gładzi funkcjonuje jedno zalecenie, by kłaść ją dopiero na warstwę tynku każdego rodzaju: gipsowego, cementowego lub cementowo-wapiennego. Tylko nieliczni producenci dopuszczają swój produkt nanoszony na surowe ściany i to pod pewnymi warunkami.

Jaka gładź na beton?

Odpowiedź na to pytanie nie tyle dotyczy samej gładzi co betonu. Jedynie gładź na płyty betonowe, ściany z betonu lub keramzytobetonu, nazywane potocznie wielką płytą, spełnia warunki dopuszczające do użytkowania. Gładź na surowych ścianach sprawdza się tylko wówczas, gdy będą one prawie idealnie równe i jednocześnie odporne na odkształcenia. Tymczasem nawet mury o pełnych spoinach podlegają minimalnym odkształceniom, które co prawda, nie zagrażają w żaden sposób konstrukcji, ale przyczyniają się do powstawania widocznych gołym okiem minimalnych pęknięć gładzi. Aby uniknąć tego wątpliwego efektu zwykle zaleca się jednak wykończenie ścian najpierw tynkiem a dopiero potem gładzią.

Gładź na beton komórkowy

Nie zaleca się kładzenia gładzi bezpośrednio na beton komórkowy. Maksymalna grubość powierzchni wykonanej z gładzi dochodzi do 2 mm, tym samym niezwykle trudno jest pokryć nią wszystkie nierówności cechujące ten rodzaj ściany, a nawet jeżeli się to uda, nie ma gwarancji, że cienka warstwa nie zacznie jednak pękać. Starając się pokryć równo ścianę z betonu komórkowego łatwo jest zróżnicować grubość gładzi, co może w długim okresie czasu spowodować nierównomierne wchłaniane pary wodnej i w konsekwencji powstawanie wilgotnych plam. Dlatego tego typu ściany powinno się najpierw otynkować np. cementową zaprawą tynkarską, którą można położyć warstwą sięgającą nawet 8 mm. Po nałożeniu tynku i wyschnięciu nakłada się gips szpachlowy lub gładź gipsową a następnie szlifuje, można również zastosować gładź nie wymagającą szlifowania.

Gładź na sufit betonowy

Jeżeli planujemy położyć warstwę gładzi w pomieszczeniu zawsze zaczynamy prace od sufitu. Najpierw należy uzupełnić wszelkie ubytki i nierówności sufitu, trzeba też usunąć starą powłokę malarską. Warto też zagruntować powierzchnię co zdecydowanie ułatwi położenie kolejnej warstwy – gładzi. Kluczowe dla powodzenia tej fazy jest odpowiednie przygotowanie masy. Masa zbyt luźna spłynie z sufitu na ściany. Dlatego koniecznie należy przygotować ją dokładnie według zaleceń producenta i zużyć zaraz po zmieszaniu składników. Szczególnie budowlańcy – amatorzy powinni dokładnie przeczytać wskazania znajdujące się na opakowaniach produktów budowlanych. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-nakladac-gladz-bezposrednio-na-surowy-beton