Jak dobrać kolor dachu?
Autor: Michał dnia 9th sierpień 2019
| 300 wyświetleń

kolorowe dachy

Wybór koloru dachu i jego odpowiednie zestawienie z barwą elewacji to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, że oba odcienie nie tylko powinny się wpisywać w gusta właściciela, ale również harmonizować z otaczającą przyrodą i sąsiadującymi budynkami tworząc spójny, harmonijny krajobraz. Aby jednak osiągnąć taki efekt, konieczne jest zarówno odpowiednie połączenie koloru elewacji i pokrycia dachowego, jak i dopasowanie barwy pozostałych elementów budynku, takich jak między innymi stolarka otworowa.

Kolor dachu a elewacja

Wybór pokrycia dachowego to inwestycja na długie lata. O ile bowiem elewację możemy malować nawet co kilka lat, o tyle kompletny remont dachu wykonuje się zwykle raz na kilkadziesiąt lat. Podstawową przyczyną jest tu po pierwsze wysoki koszt takiego przedsięwzięcia, a po drugie jego skomplikowanie logistyczne. Mając to na uwadze, powinniśmy poświęcić wyborowi odpowiednio dużo czasu rozpatrując przy tym wszystkie za i przeciw. Ponadto, warto mieć na uwadze, że, zarówno podczas remontów, jak i prac wykończeniowych, najpierw wykonuje się pokrycie dachowe, a dopiero później elewację. Tym samym to pierwsze determinuje wygląd drugiego. Co więcej, chcąc uzyskać spójny wygląd bryły trzeba zwrócić szczególną uwagę na zagadnienie, jakim jest kolor dachu a kolor okien. Najprościej rzecz ujmując, przyjmuje się, że w budynkach zabytkowych najlepiej prezentuje się stolarka otworowa wykonana z naturalnego drewna, natomiast w budynkach bardziej nowoczesnych możemy wybrać jedną z trzech opcji: okna drewniane, okna PCV i okna aluminiowe. Przy czym ostatnia opcja, ze względu na szczególne parametry, polecana jest przede wszystkim do projektów z dużymi przeszkleniami.

Elewacja a kolor dachu – plan zagospodarowania przestrzennego

Planując budowę czy remont domu trzeba mieć na uwadze nie tylko własne widzimisię, ale również plan zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście nie w każdej gminie takowy istnieje, jednak wiele miejscowości w Polsce wprowadziło już w tym temacie dość konkretne regulacje. Plan zagospodarowania przestrzennego, choć niektórym z nas może się wydać kolejną komplikacją prawną, jest jednak zwykle mocno uzasadniony. Ma on bowiem zapobiec powstawaniu budynków, które, nawet jeżeli estetyczne, nijak nie przystają do otaczającego krajobrazu. Tym samym, zawarte w planie regulacje określają między innymi dopuszczalne kolory dachu i elewacji. Jeżeli zatem nie jesteśmy pewni, czy takie prawo obowiązuje na naszym terenie, najlepiej zasięgnąć informacji w lokalnym urzędzie gminy. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.rafil.pl/jak-wybrac-kolor-dachu-porady-eksperta/