Jak dobrać kolor elewacji do koloru okien?
Autor: Michał dnia 9th wrzesień 2019
| 699 wyświetleń

kolor elewacji a kolor okien

Nawet najładniejsza elewacja wymaga po latach odświeżenia. Piętno odciskają na niej zmieniające się regularnie warunki atmosferyczne, nie pomagają kurz i pył. Poza tym z biegiem czasu dawniej modny kolor elewacji do czarnego dachu, obecnie może się wydawać nieciekawy. Stojący przed wyborem nowej elewacji, mają nie lada zagwozdkę. Nie brakuje farb o przeróżnych kolorach, do jakich części budynku najlepiej je dobierać?

Kolor elewacji do brązowego dachu lub innego pokrycia dachowego

Podczas gdy dach wciąż jest w dobrym stanie, ściany zewnętrzne mogą już wymagać kolejnego malowania. W takiej sytuacji nie sposób pominąć barwy pokrycia dachowego podczas wybierania farby elewacyjnej. Najłatwiej mają posiadacze domów, zwieńczonych ciemnoszarą blachodachówką. Pasują do niej niemal wszystkie popularne barwy ścian. A jak wybrać kolor elewacji do brązowego dachu? Tutaj także nie powinno być problemu, choć architekci radzą rozważenie w pierwszej kolejności odcieni żółci, a także brązu. Na znaczeniu zyskują domy, wykończone z zewnątrz różnymi wariantami tego samego koloru. Dotyczy to nie tylko dachu czy ścian, ale także okien, rynien czy parapetów. Wybierając stonowane odcienie z jednej palety, sukces ma się niemal gwarantowany. Nuda raczej tu nie grozi, zwłaszcza gdy połączy się jasną bazę elewacji z ciemniejszymi akcentami w postaci profili okiennych.

Kolor elewacji do okien złoty dąb

Złoty dąb to popularny kolor stolarki okiennej i drzwiowej. Jest uniwersalny w zastosowaniu, dobrze komponuje się z różnymi farbami elewacyjnymi. Warto zatem wybrać taką barwę okien. Podobnie jak dach, posłużą zapewne dłużej niż elewacja. Kiedy przyjdzie pora na wymianę tej ostatniej, inwestor będzie mógł swobodniej wybierać farbę do ścian zewnętrznych. A który kolor elewacji do okien złoty dąb można polecić szczególnie? Niekwestionowanym liderem wydają się odcienie bieli, przełamane innymi kolorami. W swoim najjaśniejszym wydaniu barwa ta jest rzadko stosowana na zewnątrz. Śnieżna biel jest bowiem rozwiązaniem dosyć kontrastowym dla ogrodu, poza tym szybko widać na niej pierwsze oznaki zabrudzenia. Sprawdzą się natomiast jej ciepłe odcienie, współgrające z brązem stolarki okiennej oraz ciemniejszym dachem. Nowy kolor elewacji powinien współgrać z elementami dekoracyjnymi, takimi jak cokoły czy drewniane akcenty na ścianach. W uzyskaniu estetycznego efektu pomoże wykorzystywanie łagodnych, niezbyt nasyconych odcieni. Ściany zewnętrzne to w dużej mierze baza wykończenia domu. Intensywniejsze barwy stosuje się wyłącznie w wybranych miejscach. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/3-pomysly-na-kolor-elewacji-pasujacy-do-okien-w-kolorze-zlotego-debu