Jak prawidłowo położyć gładź na suficie
Autor: Michał dnia 22nd wrzesień 2018
| 696 wyświetleń
jak polożyć gladż na suficie

Dzięki zastosowaniu gładzi powierzchnia sufitu, ale również ścian, będzie doskonale gładka. To z kolei przełoży się na bardziej estetyczny efekt późniejszego malowania. Przed zastosowaniem gładzi, należy jednak w pierwszej kolejności zbadać kondycję powierzchni, która ma zostać nią pokryta. A następnie dopasować odpowiedni rodzaj produktu. W marketach budowlanych dostępnych jest bowiem wiele opcji. Przykładowo nie każda gładź na sufit do łazienki będzie odpowiednia. Trzeba tu wziąć pod uwagę wysoki poziom wilgotności w takim pomieszczeniu.

Gładź na pomalowany sufit

Jeżeli na suficie znajdują się pozostałości starej, łuszczącej się farby, jego powierzchnię należy dokładnie oczyścić z resztek takiego produktu. To samo dotyczy tynków czy starych materiałów gruntujących. Im gładsza będzie powierzchnia sufitu, tym mniejszym problemem pozostaną kolejne etapy remontu. Gładź na sufit podwieszany przykrywa w zasadzie tylko otwory po wkrętach oraz łączenia pomiędzy płytami. Zastosowanie tych ostatnich jest wskazane na przykład w starych domach czy blokach z wielkiej płyty. Tam naprawa pękających sufitów przypomina często walkę z wiatrakami. Dla chcącego jednak nic trudnego, zwłaszcza jeżeli dobierze się dobrej jakości gładź szpachlową i zaangażuje do pracy fachowca z doświadczeniem. Raczej odradzi on gładź na pomalowany sufit, chyba że będzie on pokryty dosyć świeżą warstwą farby. Jeżeli pojawiły się pęknięcia lub farba się łuszczy, należy oczyścić z niej powierzchnię przed szpachlowaniem.

Gładź na sufit do łazienki, kuchni i pokoju

Rodzaj zalecanej gładzi zależy nie tylko od stanu powierzchni sufitu. Należy wybierać ją także z uwzględnieniem przeznaczenia konkretnego wnętrza. I tak gładź na sufit do łazienki czy kuchni powinna być wykonana na bazie wapna i cementu. Taka struktura produktu zapewnia mu podwyższoną odporność na działanie wilgoci. W pozostałych częściach domu można natomiast spokojnie zastosować gładź gipsową. Pamiętając, że nie jest ona wskazana do miejsc o podwyższonej wilgotności i niezbyt dobrze znosi działanie czynników mechanicznych. Stworzoną z niej powierzchnię łatwo uszkodzić. W przypadku sufitów nie jest to tak istotne jak przy ścianach, niemniej jednak zwłaszcza osoby odpowiedzialne za remont powinny pamiętać o delikatności warstwy gładzi gipsowej. Przed jej nakładaniem, zwłaszcza na suficie, najlepiej wynieść z pomieszczenia wszystkie mobilne sprzęty. Resztę wyposażenia warto szczelnie zabezpieczyć folią. Porządki polegające na usuwaniu gipsu z różnych powierzchni to prawdziwe wyzwanie. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-prawidlowo-polozyc-gladz-na-sufit-ekspert-radzi