Kuchnia w stylu skandynawskim – przytulna przystań dla miłośników zórz polarnych, sportów zimowych i reniferów
Autor: Wojciech Grabowski dnia 19th luty 2021
| 200 wyświetleń

Skandynawowie słyną z zamiłowania do porządku, czystości jak nikt inny. Uwielbiają także jasne, stonowane kolory, które umiejętnie wkomponowują w aranżacje wnętrz. Dzięki czemu kuchnie skandynawskie wydają się lekkie, jasne i super stylowe.

Zainspirowanie się chłodnymi odcieniami skandynawskiego krajobrazu i zastosowanie ich w kuchniach jest naturalnym wyborem w krajach skandynawskich. Dodają wyrafinowania, ale jednocześnie wymagają użycia odpowiedniej tekstury. Zachowując kolorystyczną paletę bieli i chłodnych szarości i łącząc je z metalicznymi elementami możemy otrzymać wrażenie ocieplenia wnętrz, a kuchnia wyda się bardziej jasna, przejrzysta i przestronna.

Zainspiruj się – czyli aranżacje kuchni w stylu skandynawskim

  • Minimalizm jest cool(d)?

Jak wspominaliśmy we wstępie styl skandynawski w dużej mierze czerpie z jasnych, neutralnych tonów bieli, prostych linii i naturalnych detali (najlepiej drewnianych). Jasne kuchenne przestrzenie, by zyskały na ich ociepleniu dobrze jest uzyskać, stosując np. taborety z orzechowego drewna w połączeniu ze skórzanymi siedziskami. W kontraście do bardzo jasnych ścian i mebli otrzymamy piękną, nowoczesną kuchnię.

  • Testujemy Greya

Użycie szarości w skandynawskiej kuchni wcale nie musi oznaczać nudy i nijakości. Gdy połączymy szarość z niebieskim otrzymamy niezwykle spokojny, ale jednocześnie elegancki klimat. Takie monochromatyczne ściany świetnie sprawdzą się z barwnymi akcentami w postaci dodatków – kolorowych krzeseł, wazonów, które ożywią przestrzeń.

  • Bezludna wyspa w skandynawskiej kuchni

Zastosowanie w kuchni w stylu skandynawskim wyspy jest bardzo funkcjonalnym rozgraniczeniem przestrzeni, a zarazem może z powodzeniem zastąpić tradycyjną jadalnię (jeśli chcemy przy niej spożywać posiłki). Wyspa zazwyczaj to wolno stojąca szafka, która stanowi samodzielny, z niczym nie połączony mebel. I do której dostęp jest możliwy z czterech stron (lub trzech).

Kuchnia w stylu skandynawskim dodatki, które z powodzeniem możemy stosować

By ocieplić skandynawskie wnętrza dodatkami powinniśmy postawić na naturalne tkaniny. Wybór mamy przeogromny – len, wełnę, które z powodzeniem są świetnymi materiałami na poduszki, koce, czy tapicerkę meblową, a także zasłony okienne. Wiklina również będzie miała swoje pięć minut – na przykład użyta jako ozdoba abażurów lamp.

W prostym, skandynawskim stylu bardzo łatwo możemy lawirować między innymi stylami i łączyć je ze sobą. Przykładem jest boho, inspiracje wiejską chatą. Jednak gdy wolimy dodać nutkę pikanterii zastosujmy czerń np. postaci wazonów, figurek, czy industrialnych wykończeń.

Podsumowanie: Nowoczesna kuchnia skandynawska wcale nie musi  odznaczać się zimnem, nieprzychylnością klimatu i warunków. Nie musi być mdła. My jesteśmy panami w naszych domach i mieszkaniach, więc to od nas zależy, czy chcemy nadać wnętrzom bogaty wygląd, czy skromniejszy, ale nowoczesny. Odwołujmy się również do innych stylów wnętrzarskich, czerpmy z nich inspiracje. A nasze kuchnie na tym jedynie zyskają ☺

 

Więcej na: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/kuchnia-w-stylu-skandynawskim-5-pomyslow-na-aranzacje