Ogród wertykalny – jak samemu przygotować zieloną ścianę?
Autor: Michał dnia 24th styczeń 2021
| 158 wyświetleń

Ogród wertykalny to unikalna zielona ściana na budynkach lub zielona przestrzeń w mieszkaniach z dobrą kompozycją świetlną. Ogród wertykalny to nie lada wyzwanie. Jest to element, który będzie wyróżniał nasz dom spośród innych. Przykuje uwagę niejednego gościa i na pewno wzbudzi w nim podziw. Podpowiemy jak samemu stworzyć niepowtarzalny wertykalny ogród.

Ogród wertykalny zrób to sam, czyli dla chcącego nic trudnego

Najpierw powinniśmy zastanowić się, gdzie chcemy umiejscowić nasz wertykalny ogród. My proponujemy zrobić go wewnątrz mieszkania. Wybierzmy miejsce, które będzie dobrze doświetlone. Światło powinno się rozpraszać. Starajmy się pominąć ściany północne. Dzięki temu będziemy mogli wybrać rośliny, które lubią dużo promieni słonecznych. Niekonieczna w tym wypadku będzie instalacja dodatkowego światła białego. Przy wyborze roślin, zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, czy poradzą sobie one w warunkach klimatycznych panujących w mieszkaniu. Najprostszą metodą zrobienia ogrodu wertykalnego jest wykorzystanie palet. Pierwszym krokiem jest dobre oczyszczenie palety. Następnie szlifujemy ją papierem ściernym. Pamiętajmy, że resztki drewna i pyłu po szlifowaniu należy usunąć. Kolejnym krokiem jest pomalowanie palety na ulubiony kolor. Po zrobieniu tej czynności odmierzamy i mocujemy deski. Posłużą one za spody do ,,pięter” palety. Musimy również wypełnić szczeliny jutą i podłożem. Na koniec sadzimy nasze ulubione rośliny. Drugim sposobem jest użycie butelek. Myślicie, że to niemożliwe? Błąd. Konstrukcja tego typu ogrodu wertykalnego jest prostsza niż się wydaje. Musimy wyciąć otwory po bokach butelek, po czym napełnić je podłożem. Następnym krokiem jest umieszczenie w nich sadzonek. Butelki zawieśmy na wytrzymałych linkach w wybranych przez nas miejscach. Tak zrobiony domowy ogród wertykalny można zrobić praktycznie w każdym mieszkaniu. Wprowadzona do wnętrza zieleń, znacznie je ożywi.

Jak zrobić ogród wertykalny z sukulentów?

Obraz wertykalny z sukulentów to obecnie bardzo modny rodzaj ozdoby mieszkań. Podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać obraz z żywych roślin. Zacznijmy od kupna ramy, która jest głęboka. Możemy wykorzystać również skrzynkę. Zdejmijmy dno ramki, szybę i wszystkie niepotrzebne elementy. Jej dno zabezpieczmy folią, aby zapobiec przemoczeniu konstrukcji. Następnie wsypmy ziemię. Możemy użyć tej specjalnie przeznaczonej do sukulentów. Zamontujmy siatkę budowlaną lub ogrodniczą, która będzie elastyczna, a zarazem lekka. Korzenie sukulenta przejdą przez oczka siatki. Kiedy roślina się rozrośnie, będą trzymały ją w pionie. Do montażu siatki użyjmy takera. Na koniec umieszczamy w siatce rośliny, nie zapominając o usunięciu nadmiaru ziemi. Pamiętajmy o tym, że rośliny podlewamy tylko poprzez zraszanie. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie mchu w naszym ogrodzie wertykalnym z sukulentów, który wypełni szczeliny. Mech wraz z innymi roślinami stworzy wspaniałą kompozycję, która nada naszemu dziełu odrobiny leśnego charakteru. Mech ponadto będzie wydzielał ładny zapach. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-wertykalny-poradnik-krok-po-kroku