Ogromy leżak ogrodowy – DIY
Autor: Michał dnia 9th październik 2018
| 1040 wyświetleń
duży leżak ogrodowy

Z jakich elementów zbudować drewniany leżak ogrodowy
Budowa stylowego leżaka ogrodowego nie musi być skomplikowana, a może dać wiele satysfakcji. W zależności od preferencji leżak może zostać stworzony od podstaw lub też powstać w ramach popularnego ostatnio upcyklingu, czyli przetwarzaniu odpadów w celu stworzenia wartościowego produktu.

Z jakich elementów zbudować drewniany leżak ogrodowy

Do wykonania drewnianej konstrukcji prostego leżaka ogrodowego potrzebne będą deski sosnowe o szerokości 6 cm oraz grubości 2 cm, wkręty do drewna, śruby zamkowe, a także nakrętki i podkładki. Siedzisko najlepiej wykonać z trwałej tkaniny, która będzie odporna na blaknięcie oraz warunki atmosferyczne. Do naciągnięcia materiału potrzebne będą dodatkowo dwa dębowe ćwierćwałki. Tkaninę użytą do stworzenia siedziska wykorzystać można również na uszycie poduszki. Jako wypełnienie poduszki posłużyć może włókno syntetyczne pochodzące ze starej kołdry. Do budowy leżaka w ramach upcyklingu wykorzystać można drewniane palety, na których przewożony jest towar. Większość właścicieli sklepów lub hurtowni nie potrzebuje palet, dlatego można je pozyskać całkowicie za darmo lub za symboliczną opłatą. Na wykonanie jednego dużego leżaka potrzeba czterech palet. Jedna z nich zostanie rozcięta w celu stworzenia oparcia, dlatego przydatna będzie piła do drewna. Osoby, którym zależy na ruchomym oparciu, powinny również zaopatrzyć się w dwa zawiasy drzwiowe. Do połączenia konstrukcji najlepsze będą gwoździe. Aby korzystanie z takiego leżaka było przyjemne, konieczny będzie zakup materaca odpowiedniej wielkości.

Jak wygląda budowa drewnianego leżaka ogrodowego

Przed rozpoczęciem budowy leżaka z desek warto zaopatrzyć się w schemat projektu. Wiele projektów leżaków bez trudu znaleźć można w Internecie. Po zapoznaniu się z projektem można przystąpić do pracy. Pierwszym etapem jest przycięcie desek na odpowiednią długość. Na docięcie oraz złożenie całej konstrukcji trzeba poświęcić jeden dzień. Drugi dzień zajmuje wykonanie siedziska oraz poduszki na wymiar. Do budowy leżaka należy używać wyłącznie desek pozbawionych sęków. Użycie desek z sękami sprawi, że cała konstrukcja będzie mniej stabilna, a przez to niebezpieczna dla użytkownika. Po zakończeniu prac drewniany leżak należy zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, malując go impregnatem.

Budowa leżaka z palet jest zdecydowanie łatwiejsza

Najtrudniejszym etapem prac jest rozcięcie jednej palety i stworzenie z odciętej części oparcia. W związku z tym, że stworzenie ruchomego oparcia może nastręczać nieco kłopotów, warto robić to według schematu. Po wykonaniu oparcia pozostaje zbicie całej konstrukcji za pomocą gwoździ. Należy zwrócić uwagę, aby gwoździe nie były dłuższe od palety. Zastosowanie zbyt długich gwoździ sprawi, że całość będzie wyglądać mało estetycznie. Ostatnim etapem jest pomalowanie leżaka ogrodowego farbą ochronną o wybranym kolorze. Więcej praktycznych porad znajdziecie w poradniku przygotowanym przez firmę Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/ogromny-drewniany-lezak-ogrodowy-krok-po-kroku