Pielęgnacja drewnianych lakierowanych mebli
Autor: Michał dnia 25th lipiec 2018
| 293 wyświetleń
mycie drewnianych mebli

Nie ulega wątpliwościom, że spośród wszystkich domowych mebli najbardziej narażone na uszkodzenia i silne zabrudzenia są te stojące w kuchni. Tym bardziej, gdy ich użytkownik jest fanem gotowania lub po prostu częściej przygotowuje obiad w domu, niż je na mieście. Jak w takim razie pielęgnować drewniane meble w kuchni?

Odtłuszczanie mebli

Tłuste plamy na drewnie i wszelkiego rodzaju zabrudzenia są bardzo trudne w usunięciu. Im dłużej jednak takie ślady pozostają na drewnianej powierzchni mebli, tym większego wysiłku będzie wymagała ich eliminacja. Dlatego zaraz po tym, gdy tłuszcz kapnie na kuchenny blat, należy się go pozbyć i dokładnie wyczyścić powierzchnię. Dynamika działania jest tym bardziej istotna, gdy olej jest gorący.

Do odtłuszczania należy użyć specjalnie przeznaczonych do tego środków. Warto zwrócić uwagę, czy nie są to silne detergenty. Tego typu preparaty mogą przyczynić się do uszkodzenia drewna, a już z pewnością nie powinno stosować się ich regularnie. W zamian można również zastosować sprawdzona domową metodę czyszczenia, używając do tego sody oraz octu. Ten drugi jest chyba najbardziej skutecznym rozwiązaniem.

Utrzymanie drewnianych mebli w porządku

Tak jak w przypadku każdego rodzaju mebli drewnianych, również przy kuchennych należy pamiętać o ich regularnym wycieraniu. W tej sytuacji należy robić to częściej, gdyż meble kuchenne są najbardziej eksploatowane. Ponadto trzeba też zwrócić uwagę na fronty szafek i blatów oraz ich wnętrze.

Bardzo często zapomina się o pielęgnacji tych elementów, przecierając jedynie wierzchnią część blatu. Dlatego po jakimś czasie meble tracą swój urok, gdyż nie dba się o pielęgnację rogów, złączeń oraz innych zakamarków. Ponadto zdarza się, że czasami podczas gotowania ścieknie wywar lub sos po drzwiczkach szafek i kantach blatów. Pozostawiając tę kwestię niezauważoną, tłuste substancje mogą wniknąć w głąb drewna i przyczynić się do jego nieodwracalnych, a przy okazji nieestetycznych zmian.

Dla przedłużenia żywotności mebli kuchennych większą uwagę należy zwrócić na pielęgnację ich wnętrza niż w przypadku mebli np. w salonie. Dzieje się tak z prostego powodu. Istnieje ryzyko włożenia do środka mokrych, czy wilgotnych, a nawet czasami zabrudzonych naczyń. W związku z tym mogą powstać wewnątrz niepożądane odbarwienia, odpryski, zniekształcenia drewna czy nawet wilgoć. Aby ustrzec się takich sytuacji, warto wyłożyć pułki ścierkami, by to właśnie one chłonęły wszelkie niepożądane substancje. Więcej cennych informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/zasady-pielegnacji-mebli-lakierowanych-porady-eksperta