Pnącze na elewacji – poradnik
Autor: Michał dnia 9th luty 2019
| 423 wyświetleń

pnącza na elewacji

Pnącza na ścianach domów kojarzą się z wiejskim krajobrazem, ale z tego rozwiązania korzystają też mieszkańcy miast. Pokryte zielenią elewacje prezentują się ciekawie i elegancko, wyróżniając się w miejskiej, wypełnionej betonem dżungli. Jednak względy estetyczne to nie jedyna przesłanka, by sadzić pnącza na elewacje. Wbrew obawom, jakoby rośliny te niszczyły ściany, w praktyce mają one pozytywny wpływ na stan murów.

Pnącza na elewacji – podstawowe informacje

Pnącza zacieniają ścianę zewnętrzną, dzięki czemu latem nie nagrzewa się ona tak bardzo jak niczym nieosłonięty mur. Co za tym idzie, wewnątrz domu panują przyjemniejsze temperatury. Rośliny wijące się po ścianie także zimą bywają nieocenione, chroniąc budynek przed wiatrem i nadmiernym wychłodzeniem. Znajdujące się w kilkucentymetrowej odległości od muru pnącza na elewacji tworzą swoisty tunel wentylacyjny. Nie tylko nie powodują nadmiernego zawilgocenia ściany, ale wręcz sprzyjają jej osuszaniu. Warunkiem czerpania tak wielu korzyści pozostaje jednak dobry stan elewacji. Jeżeli tynki są popękane, a rośliny wiją się bezpośrednio po nich, wówczas stan ściany rzeczywiście może ulec pogorszeniu. By tego uniknąć, należy w pierwszej kolejności zadbać o profesjonalne wykończenie elewacji lub jej ewentualną naprawę. Dodatkowym zabezpieczeniem będą też podpory, wymagane przy niektórych gatunkach roślin. Wszystkie pnącza należy sadzić w pewnej odległości od fundamentów. Problemem nie będzie wówczas niewystarczająca ilość wody, typowa dla miejsc zadaszonych czy uzupełnionych kanałami odwadniającymi.

Jak wybrać pnącza na elewacje?

Poszczególne gatunki pnączy charakteryzują się odmiennymi wymaganiami i właściwościami. Przykładowo niektóre same wiją się po ścianie, podczas gdy inne wymagają mniej lub bardziej solidnych podpór. Te ostatnie muszą być szczególnie wytrzymałe, jeżeli zamierza się zainwestować w bardzo bujne odmiany flory. Przycinanie pnączy pomoże, ale nie każdy chce poświęcać na to czas. Dobrą alternatywą będą wtedy gatunki rosnące wolniej, a przynajmniej nie tworzące tak gęstej struktury. O tym, jakie pnącza na elewacje będą najlepsze, w znacznym stopniu decyduje też rodzaj ściany. W zależności od materiału wykorzystanego do jej postawienia, dobrym rozwiązaniem okażą się rośliny wspinające się na podporach lub samoczepne. A którą część domu pokryć pnączami? Istotne są tu względy estetyczne, inwestorzy najchętniej sadzą rośliny na ścianie frontowej lub z tyłu, w zacisznym ogrodzie. Wcześniej warto się jednak upewnić, jakie preferencje odnośnie nasłonecznienia ma konkretny gatunek. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/pnacza-na-elewacji-domu-jak-przygotowac-sciane