Podstawowe narzędzia do wykonania suchej zabudowy. Jak wykonać suchą zabudowę
Autor: Wojciech Grabowski dnia 19th kwiecień 2021
| 95 wyświetleń

W ostatnich latach coraz częściej przeprowadzamy wszelkie remonty, a to ze względu na to jak szybko zmieniają się trendy a moda idzie naprzód. Dążąc do osiągnięcia tego co widzimy w telewizji i internecie ciągle zmieniamy otoczenie wokół nas. Dlatego też coraz modniejsza staje się zabudowa sucha. Pozwala a przeprowadzenie szybkiego remontu i umożliwia kompletną zmianę wnętrza bez szczególnej inwazji w nie. Sucha zabudowa sprawdza się także do zamaskowania przewodów i innych elementów, które chcemy by zostały w ukryciu.

Profile do wykonania suchej zabudowy

Suchą zabudowę wykonujemy przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych przyklejanych bezpośrednio do ściany lub montowanych na specjalnych stelażach, które tworzymy z profili. Warto także zapoznać się z rodzajami profili dostępnymi na rynku.

– profile ścienne- w ich skład wchodzą profile przeznaczone do tworzenia ścian działowych lub kładzenia suchego tynku na ścianach. UW to listwy obwodowe, które stanowią poziome belki stelażu, a profile CW są ich pionowym odpowiednikiem. Taki zestaw pomoże nam postawić szybko nową ścianę.

– profile sufitowe- służą do wykonywania wszelkich sufitów podwieszanych, w tym rodzaj CD opiera całą konstrukcją, a UD odpowiadają za utrzymanie boków stelażu.

– profile do ościeżnic- oznaczone literami UA są wykonane z grubej lachy przez co są zdecydowanie wytrzymalsze i odporniejsze na obciążenia od zwykłych profili.

– profile do poddaszy- niewielkiej wysokości profile V, ułatwiają stworzenie zabudowy na poddaszu

– narożniki- zabezpieczają narożniki ścian działowych lub innych elementów suchej zabudowy. Istnieją metalowe, papierowe, aluminiowe.

Narzędzia potrzebne do wykonania suchej zabudowy

Wiedząc już czym sucha zabudowa jest i przybliżając elementy potrzebne do jej wykonania warto zwrócić uwagę na narzędzia, które są niezbędne w tworzeniu takiej konstrukcji.

– noże do płyt kartonowo-gipsowych- służą do przycinania płyt, a także do piłowania ich ostrych krawędzi,

– strugi- pozwalają sfazować krawędzie płyty dla uzyskania ich gładkości,

– piły otwornice- służą do przepiłowywania i wywiercania potrzebnych w płytach otworów,

– obcinaki- umożliwiają cięcie i trasowanie pasków płyt kartonowo-gipsowych,

– nożyce do cięcia profili,

– szczypce- pozwalają zaciskać ze sobą profile,

– nosidła- pomagają przenosić ogromne płyty kartonowo-gipsowe,

– miarka- potrzebna do wykonania wszelkich wymiarów,

– kątownik- pomaga zachować, wymagane przy tworzeniu wszelkiej konstrukcji, kąty proste,

– ołówek,

– poziomica- niezwykle ważny przyrząd przy każdego rodzaju pracach, pozwala zachować równość płaszczyzny,

– piła do płyt kartonowo- gipsowych- umożliwia wykonanie szybkich, długich cięć.

Amatorowi remontów wnętrz, który niekoniecznie zna się na tym co robi, wszystkie te przybory bardzo ułatwią racę. W przypadku osób, które jednak mają większą wprawę przy małych zmianach wnętrz i obsługiwaniu narzędzi, może okazać się, że nie wszystkie te akcesoria są niezbędne.

 

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/podstawowe-narzedzia-do-wykonania-suchej-zabudowy