Prawidłowe szpachlowanie płyt kartonowo – gipsowych
Autor: Michał dnia 20th luty 2019
| 182 wyświetleń

Szpachlowanie płyt kartonowo-gipsowych powinno najpierw zacząć się od frezowania krawędzi płyt przed ich złączeniem. Płyty, które będziemy chcieli połączyć powinny mieć odpowiednio przygotowane krawędzie. Frezowanie płyt powinno być wykonane przed położeniem płyt. Krawędzie muszą być lekko zaokrąglone, aby dobrze przylegały.

Jak szpachlować płyty kartonowo-gipsowe?

Szpachlowanie powinno być bardzo dokładne, zwłaszcza przy łączeniach płyt. Należy je na początku zagruntować, ponieważ wycięte przez nas pasma w płytach podczas montażu łatwo mogą się pylić. Gips nakładamy wyłącznie na powierzchnię, która jest oczyszczona z kurzu oraz pyłu, a także z ewentualnych zatłuszczeń. Najważniejszą dla nas informacją jest fakt, że gips jest odpowiedni do ścianek gipsowo-kartonowych i ma na nich dobrą przyczepność. Po zaaplikowaniu gruntu należy poczekać aż on wyschnie. Po gruntowaniu nakładamy szpachlę, ale jedynie na łączenia oraz ubytki. Masa, którą wykonujemy te prace powinna mieć konsystencję masła. Nanosimy ją za pomocą pacy, możemy też nią łatwo wyrównać całość. Staramy się przy tym uzyskać jak najbardziej równą i gładką powierzchnię. Wzdłuż łączeń również wyrównujemy gips. Po pierwszej warstwie szpachli musimy nałożyć odpowiednie zbrojenie styków. W masie zatapiamy taśmy, najlepiej siateczkowe, wykonane z włókna szklanego. Naklejamy je tak, aby środek ich szerokości przebiegał równo z liniami połączenia płyt. Taśma papierowa jest nieco bardziej skomplikowana do nakładania, ponieważ by nie dopuścić do jej wybrzuszania powinno się ją dokładnie zwilżyć wodą. Przy nakładaniu nie powinna się rwać – najlepiej by była miękka i elastyczna. Po zbrojeniu nakładamy kolejną warstwę w celu przykrycia taśm. Podobnie spoinowanie narożników, takich jak ściany, czy sufity powinno wykonywać się za pomocą gipsu. Wyrównanie łączeń wykonamy już po całkowitym wyschnięciu gipsu. Całość możemy przegładzić również za pomocą papieru ściernego.

Wykończenie płyt gipsowych

Płyty gipsowe można dokładnie oszlifować, ale dopiero po wyschnięciu masy. Przy bardzo niewielkich powierzchniach możemy zrobić to ręcznie z pomocą gąbki ściernej albo pacy do szlifowania. Przy dużych ściankach potrzebne będą nam mechaniczne szlifierki. Mają one dodatkowo specjalny odkurzacz, który zniweluje ilość szkodliwego pyłu, a także okruchy gipsu. Mimo wszystko podczas szlifowania za pomocą szlifierki należy zabezpieczyć nos i usta za pomocą specjalnej maseczki, chroniącej nas przed wdychaniem szkodliwych pyłów i okruchów gipsu. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szpachlowanie-wkretow-plyt-kartonowogipsowych-porady-eksperta