Styl prowansalski w kuchni – inspiracje i dodatki
Autor: Michał dnia 29th maj 2019
| 217 wyświetleń

kuchnia prowansalska wnętrza

Kuchnia urządzona w stylu prowansalskim jest ciepłym, bardzo domowym wnętrzem. Taka aranżacja stanowi ciekawą alternatywę dla popularnego minimalizmu czy modernizmu. Jeżeli szuka się pomysłu na oryginalną, praktyczną i przyjemną kuchnię, stylistyka prosto z Prowansji może się okazać strzałem w dziesiątkę. Tym bardziej, że aranżacja kuchni w stylu prowansalskim nie musi być droga czy czasochłonna. Na początek wystarczy dodać lat swojemu wyposażeniu. Do niedawna stare szafki i blaty wymieniało się na nowe. Francuzi pokazują, że można inaczej. Dotychczas wykorzystywane wyposażenie otrzymuje drugie życie, na czym korzysta domowy budżet oraz środowisko.

Jak stworzyć aranżacje kuchni w stylu prowansalskim?

Czasami wystarczy przetrzeć meble papierem ściernym, kiedy indziej lepszym pomysłem okaże się wymiana uchwytów do szafek. Bez względu na to, jakie wyposażenie posiada się aktualnie w kuchni, można wnieść do niej odrobinę rustykalnego charakteru z bielą i fioletem w roli głównej. Aranżacje kuchni w stylu prowansalskim rozpoczyna się od wymiany dodatków. Zasłony z lawendowym wzorem, doniczki z ziołami czy haftowane serwety na początek wystarczą. Mnóstwo skarbów znajdzie się na targach staroci, warto też odwiedzić sklep z antykami. Wbrew pozorom nie wszystko jest tam drogie, a regularne wizyty zwiększają szanse upolowania dekoracyjnego skarbu. Kuchnię prowansalską można urządzać stopniowo, bez obaw o upływający czas i jego negatywny wpływ na już posiadane meble. Im starsze, tym więcej w nich charakteru.

Aranżacje kuchni w stylu prowansalskim – drewno i kamień

Naturalne materiały to kwintesencja aranżacji, kojarzonych z Prowansją. W kuchni inspirowanej tym regionem nie zabraknie zatem drewna. Może być pomalowane na biało, ale pozostaje elementem obowiązkowym. Pojawia się w formie parkietu, kuchennych szafek czy stołu. W miarę możliwości warto postarać się o drewniany kredens. Nawet mała kuchnia w bloku w stylu prowansalskim powinna posiadać taki dodatek. Owszem, zajmuje trochę miejsca. Pełni jednak praktyczną rolę, ponieważ można w nim przechowywać liczne naczynia. Poza tym czasami taki jeden charakterystyczny mebel wystarczy do stworzenia atmosfery, typowej stylistyce prowansalskiej. Znakiem rozpoznawczym tej ostatniej pozostaje także kamień. W tradycyjnych kuchniach występował on w postaci ścian, komików czy pieców. Także dzisiaj można go wykorzystać w tej roli, choć wiązałoby się to zapewne z generalnym remontem. O wiele łatwiej nabyć kamienną donicę czy uzupełnić kamieniem dekoracyjnym wybrany fragment ściany. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/7-pomyslow-na-kuchnie-w-stylu-prowansalskim