Zabezpieczenie drewna lakierobejcą – wszystko co trzeba wiedzieć
Autor: Michał dnia 27th marzec 2019
| 255 wyświetleń
lakierobejca zabezpieczenie drewna
Ciepłe letnie dni z pewnością mobilizują do przeprowadzania różnego rodzaju prac w ogrodach, czy przy domowych posesjach. Wiele osób w tym czasie decyduje się także na odnawianie drewnianych altan, tarasów, a także płotów, które po okresie jesieni i zimy mogły stracić swój kolor i wygląd. Jak zabezpieczyć drewno, aby dłużej cieszyć się jego pięknym wyglądem? Co do zabezpieczenia drewna nada się najbardziej?

Dobór preparatu do konserwacji drewna

Dobór odpowiedniego preparatu do konserwacji drewna to jedna z najważniejszych rzeczy podczas odświeżania wyglądu drewna. Powinien on być dostosowany do rodzaju drewna, a także potrzeb użytkownika. Do mebli ogrodowych doskonałym wyborem będzie twarda lakierobejca która cechuje się doskonałą odpornością na zarysowania i zachlapania. W celu odświeżenia drewnianej elewacji warto postawić na woskową lakierobejcę, natomiast do konserwacji powierzchni tarasowych wykonanych z drewna egzotycznego posłużyć może olej do drewna. Oczywiście każdy producent przed sprzedażą danego produktu, powinien umieścić informację dotyczącą powierzchni, na jaką stosowany może być dany produkt. Szczególną ostrożność zachować należy w przypadku preparatów uniwersalnych, które zdaniem producentów nadają się do impregnacji elementów drewnianych zlokalizowanych na zewnątrz i wewnątrz. Mogą one nie sprawdzić się na każdej powierzchni, dlatego warto wykonać próbę na niewielkim fragmencie drewna. Lakierobejca do drewna na zewnątrz powinna zabezpieczać drewno bez zmiany jego koloru. Osoba wykonująca prace konserwacyjne powinna pamiętać, że nałożenie zbyt grubych warstw lakierobejcy może doprowadzić do późniejszego łuszczenia i pękania powłoki. Aby nie popełnić tego błędu, zaleca się przeczytanie instrukcji użycia.

Zabezpieczenie powłoki przed konserwacją

Lakierobejca to coś, co do zabezpieczenia drewna nadaje się wręcz doskonale. Przed nałożeniem powłoki należy jednak zadbać o przygotowanie powierzchni i oczyszczenie drewna z tłustych plam. Odpowiednie przygotowanie drewna sprawi, że lakierobejca znacznie bardziej wniknie w głąb konserwowanej powierzchni, co przełoży się na lepsze zabezpieczenie. Jeżeli jednego roku oczyszczenie drewna nie będzie dokładne, w następnym roku ponowienie czynności z pewnością będzie konieczne, Łuszczenie i odpadanie powłoki to jednak częste zjawisko. Osoby, którym zależy na uzyskaniu po konserwacji dokładnie takiego samego koloru drewna, powinny zrobić próbę kolorystyczną na fragmencie drewna, co pozwoli na uniknięcie możliwego rozczarowania. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/lakierobejca-zabezpieczanie-drewna-w-praktyce