Meble DIY
Autor: Wojciech Grabowski dnia 19th grudzień 2017
| 687 wyświetleń

DIY, czyli do it yourself (ang. zrób to sam) to popularny ruch, który powstał już na początku XX wieku i głosi ideę wytwarzania własnoręcznie i samodzielnie przedmiotów, które do tej pory były przeważnie kupowane lub robione na zamówienie przez profesjonalistów. Bardzo modne są meble z drewna z odzysku, szczególnie z europalet. Nasze proste wskazówki pomogą Ci rozpocząć przygodę z meblami własnej roboty.

Schemat działań

Prace zawsze rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia palety i oszlifowania jej, aby zlikwidować nierówności i wystające drzazgi. Paletę oczyszczamy wilgotną ścierką, żeby oczyścić ją z pyłu. Następnie musimy zabezpieczyć drewno przed wilgocią za pomocą impregnatów. Dobór odpowiednich specyfików zależy m.in. od rodzaju drewna. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://www.vidaron.pl/poradnik/gatunki-drewna. Jeśli chcemy podkreślić naturalne słoje pokryjmy palety bejcą albo specjalnym olejem, a gdy zależy nam na jednolitym kolorze wybierzmy farbę akrylową lub olejną. Kiedy wszystkie elementy wyschną możemy je ze sobą złożyć.

Łóżko z drewnianych palet

Aby wykonać dwuosobowe łóżko z europalet, potrzebujemy sześciu sztuk palet o wymiarach 80×120 cm. Palety powinny być wykonane z drewna sosnowego i dokładnie wyszlifowane. Przerwy między deskami należy uzupełnić listewkami, które przybijamy do konstrukcji.

Krótsze boki palet łączymy od dołu czterema metalowymi płaskownikami. Następnie moduły z trzema paletami łączymy ze sobą. Teraz wystarczy położyć na palecie materac i cieszyć się wygodnym, ekologicznym łóżkiem!

Sofa z europalet

Kanapa może być prostokątna lub w kształcie litery L. Możemy użyć tylko jednej warstwy palet – wtedy sofa będzie niska. Jeśli zależy nam na wyższej sofie, dodajmy drugą warstwę. W przypadku kanapy postępujemy tak samo, jak przy łóżku, ale dodajemy także oparcia z dwóch europalet.

Stół

Z dwóch palet ustawionych jedna nad drugą możemy przygotować również stół. Warto na nim umieścić szklany blat, który należy dopasować do wymiarów palety.

Mobilny stolik kawowy

Meble możemy wykonać także z niepotrzebnych skrzynek, z których wyczarujemy na przykład oryginalny stolik kawowy. Potrzebujemy w tym celu cztery skrzynki, które powinniśmy oszlifować i pomalować pędzlem w kolorze najbardziej pasującym do wnętrza. Następnie, skrzynki należy ze sobą skręcić, tak aby część bez ścianki była skierowana na zewnątrz – powstanie na środku stolika otwór. Do stolika wystarczy już tylko przykręcić cztery kółka i cieszyć się oryginalnym meblem. Pamiętajmy, aby dwa z kółek posiadały hamulce oraz, żeby umieścić je naprzeciwko siebie.