Patynowanie drewna – sposób na mieszkanie w stylu retro
Autor: Michał dnia 11th kwiecień 2017
| 808 wyświetleń

Styl retro nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli kochasz wnętrza z duszą, to retro jest dla Ciebie. Nie masz funduszy na kosztowne antyki? Nic nie szkodzi! Samodzielnie możesz uzyskać efekt postarzonego drewna. Patynowanie jest jednym ze sposobów na postarzanie powłok drewnianych. Dzięki tej metodzie Twoje drewniane meble nabiorą nowego, szlachetnego charakteru.

Przygotowanie powierzchni

Najlepsze efekty patynowania osiągniesz na surowym, najlepiej litym drewnie. Upewnij się, że na meblach, które będziesz postarzać nie znajdują się stare powłoki, takie jak np. olej, wosk, lakier, bejca, farba itp. Jeśli ich nie usuniesz, patyna nie wniknie w strukturę drewna. Pamiętaj, że daną powłokę najlepiej usuwać za pomocą dedykowanego preparatu do usuwania powłok lakierniczych. Do usunięcia starej warstwy będziesz potrzebował jeszcze szpachelki i papieru ściernego, by dokładnie zeszlifować powierzchnię.

Bardzo ważne jest, by mebel dokładnie oczyścić z kurzu i pyłu. W tym celu możesz użyć wilgotnej bawełnianej ściereczki. Następnie przetrzyj powierzchnię mebla benzyną ekstrakcyjną oraz watą stalową.

Patynowanie

Powierzchnię mebla pokryj cienką warstwą bejcy w ciemnym kolorze. Użyj do tego pakuły zrobionej z bawełnianej ściereczki i waty. Kiedy warstwa wyschnie, szerokim pędzlem nałóż podkład. Następnie na powierzchnię mebla, okrężnymi ruchami, nałóż warstwę białego wosku do drewna. Jasna barwa skontrastuje z ciemną bejcą przebijającą od spodu. Bardzo ważnym jest, by stosować wosk z umiarem – zbyt gruba warstwa uniemożliwi wygodne korzystanie z mebla. Ostatnim etapem patynowania jest nałożenie powłoki wosku bezbarwnego za pomocą ściereczki ze stalowej waty.

Patynowanie drewna to tylko jedna z wielu metod dekoracji drewna. Innymi sposobami są ługowanie, szczotkowanie i przecieranie – jeśli chcesz poznać je wszystkie, zajrzyj do poradnika Vidaron: Efektowne sposoby na dekoracyjne postarzanie drewna.